csad1

Delegáció érkezett Csádból 

A látogatással egyben együttműködési megállapodást írt alá az MTKI és a Csádi Élelmiszerminőség-ellenőrzési Központ Mosonmagyaróváron.

oklevél átadása

MTA kiváló kutatóhely

Az MTKI széles portfóliójának egyik legjelentősebb szegmensét a tudományos és gyakorlatorientált kutatás-fejlesztés és innováció jelenti.

szafi-oklevel

Az MTKI Kft. sikeres innovációja 

A 32. Magyar Innovációs Nagydíj bíráló bizottsága sikeres innovációnak minősítette a MATE égisze alá tartozó Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet Kft. fejlesztését.

agroexpo24

Agroexpo kiállítás a törökországi Izmirben

Az MTKI Törökországban, a 2024. január 30-február 4. között megrendezett nemzetközi Agroexpo kiállításon tejipari technológiákkal, az Intézet kutatás-fejlesztési eredményeivel jelent meg.

A globális felmelegedés kihat a mezőgazdaságra, így az élelmiszer- és takarmány biztonságra is.

Aflatoxinok a tejben

A globális felmelegedés kihat a mezőgazdaságra, így az élelmiszer- és takarmány biztonságra is.

agroexpo 2024 logo

Agroexpo 2024

2024. január 30 – február 3. között kerül megrendezésre Izmirben a 19. Agroexpo Nemzetközi Mezőgazdasági és Állattenyésztési Vásár.

Mikulás unnepseg

Mikulás ünnepség

Közel 30 év után újra Mikulás ünnepséget rendezett a Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet Kft.

Honnan kapja a sajt a színét?

Honnan kapja a sajt a színét?

Az élelmiszeriparban a színeknek igen erős vásárlásösztönző hatása lehet, így a polcon sorakozó termékek közül gyakran nyúlunk azokhoz, amelyeknek erőteljesebb a színük.

a tejtermelés szerepe

A tejtermelés szerepe a klímaváltozásban

A tejtermelésen belül az ÜHG-k kibocsátása számos tevékenységből eredhet, amelyek „a bölcsőtől a sírig” terjednek (azaz a takarmányozástól a hulladékkezelésig).

Egészséges élet joghurttal

A joghurt, mint az egészséges életmód része

Egyre több egészségtudatos fogyasztó fordul a tejtermékek, mint a fehérjék és tápanyagok fontos forrásai felé, és fogyasztják a tejtermékeket mindennapos szokásként naponta több alkalommal.

Gyakori kérdések a joghurtról

Gyakori kérdések a joghurtról

A Codex Alimentarius szerint a joghurt olyan savanyított tejtermék, mely Streptococcus thermophilus és Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus szinbiotikus baktériumtörzsek által fermentált tej  felhasználásával készül.

Fermentált élelmiszerek és probiotikus baktériumok

Fermentált élelmiszerek és probiotikus baktériumok

A fermentált élelmiszerek és italok évezredek óta léteznek, de az egészséges életmódot és természetes termékeket kereső fogyasztók megújult érdeklődésének örvendenek.

A megfelelő sajt a megfelelő ütemben

A megfelelő sajt a megfelelő ütemben

A sajt érése felgyorsítható, hogy gyorsabban piacra kerülhessen, vagy lelassítható, hogy tovább álljon a polcon. Ez természetes módon történik, de ehhez tudomány kell.

A jó baktériumok fontos szerepe mikrobiomunkban

A jó baktériumok fontos szerepe mikrobiomunkban

A mikrobiom a baktériumok és más mikrobák ökoszisztémája, amelyek rajtunk és bennünk élnek, és segítenek támogatni és fenntartani egészségünket.

Zöld tea a fenntarthatóság jegyében

Zöld tea a fenntarthatóság jegyében

A zöld tea világszerte népszerű összetevője az étrend-kiegészítőknek, meleg és hideg italoknak és a testápolási termékeknek.

MATCHA – a japán teaszertartás teája

MATCHA – a japán teaszertartás teája

A „legzöldebb zöld tea” az egyetlen tea, amelyet vízzel elkeverve teljes egészében megiszunk. Élénkzöld színét a magas klorofilltartalomnak köszönheti.

peptidek

Biológiailag aktív peptidek a tejben

A szerzők dolgozatukban rövid szakirodalmi áttekintést adnak a tejben megtalálható biológiailag aktív peptidekről és az egészség megőrzésében, az egyes betegségek megelőzésében játszott esetleges szerepükről.

A végére értél

A végére értél