A kashkaval, mint sajttípus a parenyicához és a mozzarellához hasonlóan a hevített-gyúrt sajtok közé tartozik. A kashkaval sajt figyelemreméltó ízprofiljáról tanúskodik, hogy elnyerte a „produs montan”, vagyis „hegyi termék” címet. Ez az Európai Unió elismerése azt jelenti, hogy a Románia hegyvidéki régióiban előállított kashkaval sajt olyan egyedi tulajdonságokkal és minőséggel rendelkezik, amelyeket máshol nem lehet megismételni.


A SAJT EREDETE

A kashkaval (vagy cascaval) sajt története a tizennegyedik századra nyúlik vissza, és a romániai erdélyi Alpokban kezdődött. A helyi pásztorok itt készítették el ennek a sajtnak az első kerekeit a juhok friss, gazdag tejéből, tudásuk pedig nemzedékeken át öröklődött. Nevét az olasz Caciocavallo sajtról kapta. A kashkaval sajt elnevezése a sajt szállításához használt eszköz kapcsán merült fel, ami „cavallo”-t, vagyis lóhátat jelent. Napjainkban főként Romániában, Bulgáriában, Görögországban, Törökországban, Magyarországon, Szlovéniában és Horvátországban gyártják.

Kashkaval1
Kashkaval3

A SAJT JEGYEI:

  • ÍZE: a felhasznált tej típusától és az érlelési folyamattól függően az enyhétől a csípősig, a sóstól az édeskésig terjedhet. Leginkább a pikáns, fűszeres, enyhén olívaolajos íz jellemző.
  • ILLATA: erős, fűszeres
  • SZÍNE: külseje aranyszínű, míg belseje a sárgástól a világosbarnáig terjedhet
  • ÁLLAGA: félkemény
  • FELHASZNÁLT TEJ: nyers juh- vagy tehéntej, de készül ezek keverékéből is
  • SZÁRMAZÁSI HELYE: Románia
  • VÁLTOZATAI: kashkaval vitosha, kashkaval balkan és kashkaval preszlav
  • ÉRLELÉSE: 6 hónap

MIVEL ÉRDEMES FOGYASZTANI?

Ételek:

A kashkaval egy nagyon sokoldalú sajt. Ideális kiegészítője a mediterrán ihletésű ételeknek, egyedi csavart kölcsönöz a grillezett szendvicseknek, omletteknek és salátáknak. 

Italok:

Jól párosul egy pohár chardonnay-vel vagy sauvignon blanc-cal.

Ehhez a sajthoz nem tudunk pontos receptúrát adni és nem is árusítjuk! Sajtkészítéséhez szükséges eszközökért nézzen körül webshopunkban.