A Brunost más néven mysost, norvég elnevezés barna sajtot jelent, amely savóból, tejből és/vagy tejszínből készül. A leggyakrabban exportált fajták a Brunost és a Geitost, amelyek kecske- és tehéntej, valamint savó keverékével készülnek, az Ekte Geitost pedig kecsketejből és savóból készül. A Brunost egy édes, sűrű, karamellizált, barna, skandináv tejsavósajt, amelyet számos országban gyártanak. A sajt a lassú hevítéstől kapja barna színét és karamellszerű állagát, ami lehetővé teszi a tejcukrok karamellizálódását. Alacsony zsírtartalmú változat készül a tejsavó arányának növelésével a tejben és a tejszínben. A Brunost állaga tovább fokozza ízélményét, szilárd, mégis sima és enyhén krémes. Fogyasztáskor enyhén ellenáll, mielőtt elolvadna a szájban, és kellemes édességet hagy maga után.
A SAJT EREDETE
A Brunost, vagy barnasajt már régóta népszerű termék a norvég emberek körében. A barnasajthoz hasonló készítmény első írásos említése a 15. századra nyúlik vissza, de valószínűleg már ez előtt megjelent a mai Norvégia határain belül ez a barna kuriózum. Az ekkoriban készített termék valószínűleg eléggé különböző volt a mai, modern barnasajttól.
1863-ban a norvégiai Gudbrandsdalenben található Solbråsetra farmon Anne Hov feltalálta azt, amiből Norvégia legikonikusabb sajtja lett. A krémes, karamell sajt, amely ma TINE® Brunost™ Original néven ismert, nevét a származási helyéül szolgáló völgyről kapta. A Solbråsetra farmon ekkor hiány volt a kecsketej, és Anne Hov, aki a farmon töltötte gyermekkorát úgy döntött, hogy a kecsketej helyett megpróbál sajtot készíteni úgy, hogy tejszínt ad a savóhoz. Az eredmény egy édes és sima, karamell ízű sajt lett.
Ahogy Anne Hov felnőtt és férjhez ment, saját farmjára költözött, ahol savó, tehéntej és kecsketej felhasználásával optimalizálta a receptet. A karamell sajt receptje sikeres volt, és gyorsan elterjedt a szomszédos gazdaságokban, amelyek szerették ezt az édes és sima karamell sajtot. Néhány éven belül az egész ország erről a finom karamell sajtról, a Brunost-ról beszélt.
Érdekes tény, hogy Anne Hov a tejsavóhoz történő tejszín hozzáadásának folyamatát leíró szót az Oppislått, még ma is a karamell sajt gyártási folyamatának leírására használják.
A SAJT JEGYEI:
MIVEL ÉRDEMES FOGYASZTANI?
Ételek:
A vékony szeletekre vágott, karamelles ízű és színű sajtot roppanós rozskenyérre vagy waffel-re pakolva falatozzák a norvégok, és előszeretettel kenik meg a szendvicset egy kis eper- vagy málnalekvárral is.
Italok:
Jól párosítható kávéval és sötét sörökkel. Mind az Amontillado, mind a Fino sherry jól kiegészítik a Brunostot, a karamell, a mandula és a szárított gyümölcs jegyeit adva a sajt ízprofiljához.
Ehhez a sajthoz nem tudunk pontos receptúrát adni és nem is árusítjuk! Sajtkészítéséhez szükséges eszközökért nézzen körül webshopunkban.