Fiatalon a Mâconnais sajt krémes, lágy állaggal és finom ízprofillal büszkélkedhet, amely egyszerre diós és csípős, azonban az érlelés során ez a sajt gyönyörű átalakuláson megy keresztül. A textúra sűrűbbé válik, az íze pedig robusztussá és összetettebbé válik. A Mâconnais megkülönböztető jellemzői a kis mérete, csonka kúpos formája és a homogén, krémes és sima, halványsárga paszta. Ahogy érik, kék penicillium nyomok kezdhetik beburkolni a sajtot, elefántcsontból kékessé változtatva. Illata enyhe, földes és gyógynövényes, amely az életkor előrehaladtával erősebbé válik. 


A SAJT EREDETE

A Franciaország gazdag kulináris hagyományaival átitatott Mâconnais sajt egy gasztronómiai gyöngyszem, amely a festői dél-burgundi Mâconnais régióból származik. Ez a kézműves sajt a nevét a bájos Mâcon városáról kapta, amely a sajtkészítő terület szívében fekszik. Valószínű, hogy a Mâconnais sajtot a helyi bortermelők készítették el először. Egy időben a kecsketenyésztés kiegészítő tevékenység volt, amely lehetővé tette a kis legelők trágyatermelésre és sajtkészítésre való felhasználását. Ezt a kis sajtot gyakran a szőlőn végzett munka közben fogyasztották el, marketingje pedig csak a 19. században kezdődött. 2006-ban megkapta a francia AOC (bejegyzett eredetmegjelölés) státuszt, 2010-ben pedig az európai oltalom alatt álló eredetmegjelölést (OEM). 

Maconnais3
Maconnais3

A SAJT JEGYEI:

  • ÍZE: kezdetben diós és csípős, majd összetett, robosztus íz alakul ki
  • ILLATA: friss és gyógynövényes, az érettebb sajtok földes aromát árasztanak
  • SZÍNE: halványsárga, az idősebb sajtokat penészfoltok tarkítják
  • ÁLLAGA: puha, lágy, amely az érlelés előrehaladtával keményebb és sűrűbb lesz
  • FELHASZNÁLT TEJ: nyers kecsketej, néha tehéntej keverékével
  • SZÁRMAZÁSI HELYE: Mâconnais régió, Burgundia, Franciaország
  • VÁLTOZATAI: fiatal és érettebb
  • ÉRLELÉSE: Hagyományosan legalább 10 napig érlelik, de akár több hétig is érlelhető a markánsabb íz és összetett profil érdekében.

MIVEL ÉRDEMES FOGYASZTANI?

Ételek:

A Mâconnais sajt önmagában is ízletes, de friss bagettel vagy rusztikus vidéki kenyérrel is fogyaszthatjuk, mert a kenyér kérges állaga kiegészíti a sajt krémességét. Morzsolhatjuk salátára, vagy szervírozhatjuk sajttálon is gyümölcsökkel, például szőlővel vagy almával, valamint válogatott diófélékkel az ínyenc élmény érdekében.

Italok:

Egy pohár chardonnay, sauvignon blanc vagy pinot gris remek párosítás a sajt mellé, a vörösbor kedvelőinek pedig a pinot noir vagy a beaujolais a legjobb választás.

Ehhez a sajthoz nem tudunk pontos receptúrát adni és nem is árusítjuk! Sajtkészítéséhez szükséges eszközökért nézzen körül webshopunkban.