Ez a lebilincselő sajt Északnyugat-Anglia zöld legelőiről származik, és évszázadok óta kényezteti az ízlelőbimbókat. Az omlós textúrájáról, valamint a csípős és krémes jegyek fenséges keverékéről ismert Lancashire a hagyományos sajtkészítés művésziségét bizonyítja.
A SAJT EREDETE
A Lancashire az egyik leghagyományosabb sajt Nagy-Britanniában, és bizonyítékok utalnak arra, hogy az ilyen sajtokat már a 13. században is készítettek. Ami a Lancashire-t egyedülálló sajttá teszi, az az elkészítés módja. Ahelyett, hogy egy nap alatt elkészítenék a sajtot, a sajtkészítők két, vagy akár három napi fejésből származó túrót kombinálnak. Ez a gyakorlat azért alakult ki, mert a tejtermelőknek egy nap alatt nem lett elegendő tejfeleslegük egy teljes sajt előállításához, így másnapig kellett várniuk a munka befejezésére. Ez az eljárás nagymértékben hozzájárult a sajt krémes gazdagságához. Ezt a különlegességet először Joseph Gornall ismerte fel, aki 1892-ben, a lancashire-i farmokon végzett kiterjedt kutatás után meghatározta a Lancashire sajt módszerét és receptjét. 1998-ban megkapta az oltalom alatt álló eredetmegjelölés (OEM) státuszt, biztosítva, hogy csak Lancashire-ben, hagyományos módszerekkel előállított sajt viselhesse a nevet.
A SAJT JEGYEI:
MIVEL ÉRDEMES FOGYASZTANI?
Ételek:
A Lancashire sajt rendkívül sokoldalúan felhasználható. Fogyaszthatjuk ropogós bagettel, teljes kiőrlésű kekszekkel, olyan gyümölcsökkel, mint az alma, körte, szőlő vagy szárított füge, de még pitékhez is remek választás. Walesben a legnépszerűbb felhasználási módja a „Welsh rarebit”, egy forró sajtszósz étel, amelyet pirított kenyérre kennek.
Italok:
Vörösborok (cabernet sauvignon, merlot), portói borok, ale típusú sörök, almabor.
Ehhez a sajthoz nem tudunk pontos receptúrát adni és nem is árusítjuk! Sajtkészítéséhez szükséges eszközökért nézzen körül webshopunkban.