Milyen a textúrája?

A Maroilles sajt erős, jellegzetes aromájáról híres, íze azonban sokkal enyhébb, mint az erőteljes illatától elvárható. Gazdag, testes íze enyhén kesernyés, csípős és sós, mégis édeskés. Vannak, akik észreveszik a finom földes és diós felhangokat is. A sajt textúrája krémes és lágy, ami hozzájárul az általános ízélményhez. Íze a sajt korától függően változhat: a fiatal Maroilles enyhébb és krémesebb, míg az idősebb változata robusztusabb és intenzívebb. Ahogy öregszik, a kéreg színe sárgáról narancssárgára, végül vörösre változik.

Honnan származik?

A VII. században alapított Maroilles-i apátság szerzetesei 960 tájékára fejlesztették ki e sajt elkészítésének módját. A XI. századtól kezdve a gyártási privilégiumot kiterjesztették a szomszédos falvakra. Az apátok a marhafajtát az éghajlatnak és a sajtfeldolgozásnak megfelelően nemesítették. Az azóta is népszerű Maroilles sajtot a középkorban „csodálatos Maroilles” néven is ismerték, IV. Henrik francia király pedig előszeretettel fogyasztotta. 1976-ban AOC, 1996-ban pedig OEM státusz kapott.

Hogyan készül?

A Maroilles-t hagyományosan tehéntejből készítik, amelyet Franciaország kijelölt régiójának helyi gazdaságaiból gyűjtenek be. A friss tejet felmelegítik, majd oltót adnak hozzá, hogy a tej megalvadjon. Ez a folyamat általában körülbelül 24 órát vesz igénybe. Az alvadékot apró darabokra vágják, hogy elősegítsék a savó lefolyását, majd formákba helyezik őket. A sajtokat rendszeresen mossák sós vizes oldattal, ami elősegíti a speciális baktériumok szaporodását. A sajtokat legalább öt hétig érlelik a Thiérache régió nedves pincéiben, amelynek természetes tulajdonságai adják a sajt utánozhatatlan ízét és megjelenését. A Maroilles sajtokat általában téglalap alakú fadobozban árusítják.

Maroilles2
Maroilles3

Mivel érdemes fogyasztani?

A Maroilles sajt karakteres íze miatt jól működik olyan ételekkel, melyek lágyabb, semlegesebb ízűek, mint például a burgonya vagy a pirítós, de az alma, körte vagy szőlő is remek választás ehhez a sajthoz. Jól párosítható vörösborokkal, sötét sörökkel vagy almaborral.